Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Informujemy, iż podczas imprez, wydarzeń organizowanych przez PSR w Opolu mogą być wykonywane zdjęcia utrwalające Państwa wizerunek, które to następnie będą publikowane np. w mediach społecznościowych, na stronie PSR. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody na publikację swojego wizerunku, prosimy o jednoznaczne zaznaczenie tego faktu w trakcie wykonywania tychże zdjęć.
Państwowa Straż Rybacka w Opolu
20-03-2019 - 04:14

,,Przyducha"

W rejonie Siołkowic Nowych w rz. Brynicy oraz przyległych stawach doszło do ,,przyduchy” masowego śnięcia ryb. PSR powiadomiła PZW w Opolu o zaistniałej sytuacji. Przyczyny śnięcia ryb będą wyjaśniane.

CIMG2030 CIMG2012
CIMG2017 CIMG2015
CIMG2022 CIMG2009

Przyducha letnia jest związana głównie z rozkładem resztek organicznych, zarówno tych znajdujących się w dnie (w postaci osadów dennych) jak i dostarczonych do wody w postaci nawozów lub zanieczyszczeń (np. gnojowica). Przyducha letnia może być spowodowana również silnym zakwitem glonów – powoduje on często zaciemnienie wody i utrudnia dostęp światła, a w rezultacie ograniczenie lub zahamowanie fotosyntezy. Wówczas tlen produkowany jest tylko w przypowierzchniowej warstwie wody. Po zakwicie natomiast duże ilości tlenu wykorzystywane są do rozkładu obumarłych glonów co często również powoduje przyduchę.

2019  Państwowa Straż Rybacka w Opolu